Access keys | Skip to primary navigation | Skip to secondary navigation | Skip to content | Skip to footer |
Problems viewing this site

Build a Better Business Workshops

Workshops topics
  • Develop an action plan
  • Understand the legal requirements in your business
  • Plan and grow your finances
  • Create an innovative market strategy
  • Develop an innovative team
  • Directly address your customer needs
  • Build on your client relationships
  • Establish business networks and support
  • Get business advice from a range of successful business owners
  • Produce a practical user friendly business plan

Investment:
$400 for a series of 5 x 3 hour workshops and additional 2 hours of one-on-one business mentoring. Participants who complete the full workshops and mentoring program could be eligible to receive a nationally accredited qualification - BSB40415 Certificate IV in Small Business Management. *Eligibility criteria applies


Eligibility Criteria
  • Reside in Queensland
  • Be an Australian Citizen or New Zealand Citizen or permanent resident
  • Must be an owner, manager or employee of a Small Business in Queensland
  • Supply an Australian Business Number (ABN) along with supporting evidence



WORKSHOPS CALENDAR 2016:

JULY:

Airlie Beach:
DATE: 18/07, 19/07
TIME: 9:00am - 4:30pm
VENUE: TBA
FACILITATOR: Lynda Gale

Southbank:
DATE: 20/7, 25/7, 27/7, 1/8
TIME: 5.00pm - 8.45pm
VENUE: 20/7, 25/7, 27/7 Southbank TAFE - G Block Level 4 Room 4005
VENUE: 1/8 Southbank TAFE - G Block Level 3 Room 3005
FACILITATOR: Peter Baldwin

Toowoomba:
DATE: 26/7, 2/8, 09/08
TIME: 9:30am - 3:00pm
VENUE: 123 Margaret St, Toowoomba
FACILITATOR: Geoff Neil

Nerang:
DATE: 26/07, 27/07, 01/08, 03/08, 08/08
TIME: 4:30pm - 7:30pm
VENUE: Prana Centre, 7027 Southport Nerang Rd, Nerang
FACILITATOR: Edward Gifford

Southport:
DATE: 26/7, 28/7, 2/8, 4/8
TIME: 5.00pm - 8.45pm
VENUE: Southport Golf Club, Slatyer Av, Southport
FACILITATOR: Peter Baldwin

AUGUST:
Townsville:
DATE: 04/08, 18/8, 1/9, 15/9, 6/10
TIME: 5:30pm - 8:30pm
VENUE: Plimco TAFE - H Block
FACILITATOR: Angelo Coco Philip Jenkins Ramona Bullard

Townsville:
DATE: 06/08, 20/08
TIME: 9:00am - 4:30pm
VENUE: Plimco TAFE - H Block
FACILITATOR: Angelo Coco Philip Jenkins Ramona Bullard

Southbank:
DATE: 09/08, 11/08, 15/08, 17/08
TIME: 4:30pm - 8:30pm
VENUE: Southbank TAFE - G Block Level 4 Room 4005
FACILITATOR: Edward Gifford

Southbank:
DATE: 10/8, 11/8, 15/8, 17/8
TIME: 5.00pm - 8.45pm
VENUE: 11/8, 15/8, 17/8 Southbank TAFE - G Block Level 3 Room 3005
VENUE: 10/8 Southbank TAFE - G Block Level 4 Room 4005
FACILITATOR: Peter Baldwin

Springwood:
DATE: 11/08, 12/08
TIME: 9:00am - 5:00pm
VENUE: South City Bulletin, Shop 6, 3-15 Dennis Road, Springwood
FACILITATOR: Rudi Tartaglia

Burdekin:
DATE: 13/8, 10/9
TIME: 9:00am - 4:30pm
VENUE: TBA
FACILITATOR: Angelo Coco Philip Jenkins Ramona Bullard

Alexandra Hills:
DATE: 15/8, 17/8, 22/8, 24/8, 29/8
TIME: 5.30pm - 8.30pm
VENUE: Alexandra Hills TAFE, A Block, Level 2, Room 48, Windemere Road, Alexandra Hills 4161
FACILITATOR: Tony Curl

Southbank:
DATE:15/8, 18/8, 23/8, 25/8
TIME: 5.00pm - 8.45pm
VENUE: 15/8 Southbank TAFE - E Block Level 3 Room 3001
VENUE: 18/8, 23/8, 25/8 Southbank TAFE - G Block Level 4 Room 4005
FACILITATOR: Peter Baldwin

Toowoomba:
DATE: 15/8, 16/8, 17/08, 22/08, 23/08
TIME: 5.30pm - 8.30pm
VENUE: TBA
FACILITATOR: Helen Cowley

Toowoomba:
DATE: 16/8, 23/8, 30/8
TIME: 9:30am - 3:00pm
VENUE: 123 Margaret St, Toowoomba
FACILITATOR: Geoff Neil

Maroochydore:
DATE: 17/08, 24/08, 31/08, 07/09, 14/09
TIME: 8:00am - 11:00am
VENUE: O Associates, Suite 2, Elouera Tower 81, Sixth Avenue, Maroochydore
FACILITATOR: Rod Richards

North Lakes:
DATE: 18/08, 25/08, 01/09, 08/09, 15/09
TIME: 9:00am - 12:00pm
VENUE: 4 Sibley Street, North Lakes
FACILITATOR: Lauren Cowburn

Rockhampton:
DATE: 18/08 9:00am - 5:00pm
DATE: 19/08 9:00am - 4:00pm
VENUE: Quality Hotel Regent - 192 Bolsover St, Rockhampton
FACILITATOR: Rudi Tartaglia

Gympie:
DATE: 19/08, 26/08, 02/09, 09/09, 16/09
TIME: 9:00am - 12:00pm
VENUE: Avenue Lifestyle Support, 37 Red Hill Rd, Gympie
FACILITATOR: Rod Richards

Browns Plains:
DATE: 20/8, 27/8
TIME: 8.30am - 4.30pm
VENUE: Officeworks, Browns Plains Rd, Browns Plains
FACILITATOR: Helen Cowley

Southport:
DATE: 22/8, 24/8, 29/8, 31/8
TIME: 5.00pm - 8.45pm
VENUE: Southport Golf Club, Slatyer Av, Southport
FACILITATOR: Peter Baldwin

SEPTEMBER:
Cleveland:
DATE: 3/9, 10/9
TIME: 8.30am - 5.00pm
VENUE: TBA
FACILITATOR: Tony Curl

Ingham:
DATE: 3/9, 17/9
TIME: 9:00am - 4:30pm
VENUE: TBA
FACILITATOR: Angelo Coco Philip Jenkins Ramona Bullard

Southbank:
DATE: 5/9, 7/9, 12/9, 14/9
TIME: 5.00pm - 8.45pm
VENUE: Southbank TAFE - G Block Level 4 Room 4005
FACILITATOR: Peter Baldwin

Alexandra Hills:
DATE: 12/9, 14/9, 19/9, 21/9, 26/9
TIME: 5.30pm - 8.30pm
VENUE: Alexandra Hills TAFE, A Block, Level 2, Room 48, Windemere Road, Alexandra Hills 4161
FACILITATOR: Tony Curl

Browns Plains:
DATE: 12/09, 26/09
TIME: 8.30am - 4.30pm
VENUE: Officeworks, Browns Plains Rd, Browns Plains
FACILITATOR: Helen Cowley

Southport:
DATE: 20/9, 22/9, 27/9, 29/9
TIME: 5.00pm - 8.45pm
VENUE: Southport Golf Club, Slatyer Av, Southport
FACILITATOR: Peter Baldwin

Charters Towers:
DATE: 24/9, 8/10
TIME: 9:00am - 4:30pm
VENUE: Dalrymple Centre
FACILITATOR: Angelo Coco Philip Jenkins Ramona Bullard

Gatton:
DATE: 24/09, 25/09
TIME: 8.30am - 4.30pm
VENUE: Gatton Council, Neilsons Place, 130 Patrick St, Laidley
FACILITATOR: Helen Cowley

Southbank:
DATE: 26/9, 27/9, 28/9, 29/9
TIME: 5.00pm - 8.45pm
VENUE: Southbank TAFE - G Block Level 4 Room 4005
FACILITATOR: Peter Baldwin

OCTOBER:
Browns Plains:
DATE: 01/10, 08/10
TIME: 8.30am - 4.30pm
VENUE: Officeworks, Browns Plains Rd, Browns Plains
FACILITATOR: Helen Cowley

Expression of Interest